Image Alt

Landsbestyrelsen

Landsbestyrelsen er DFUNK’s øverste myndighed mellem vores generalforsamlinger. De har det strategiske og politiske ledelsesansvar for udviklingen af organisationen. Som en del af landsbestyrelsen er du ambassadør for DFUNK og får erfaring med at sætte retning for en organisation.

Landsforperson

Rahima Abdullah

rahima@dfunk.dk

 

Rahima er en aktiv stemme i den offentlige debat, hvor hun skriver debatindlæg og deltager i debatter med eksempelvis politikere, og hun drømmer om at være med til at styrke DFUNKs politiske deltagelse i debatten.

Politisk næstforperson

Signe Davidsen

signe@dfunk.dk

 

Med sin plads i bestyrelsen vil Signe arbejde for at  gøre DFUNK endnu mere synlig, så flere kender til vores arbejde. Udover at vores fællesskab skal vokse, så vil Signe fokusere på, at vi også have flere mennesker, som ikke tager del i DFUNK, til at vide hvem vi er. Omverdenen kan nemlig lære af DFUNK, fortæller hun.

Organisatorisk næstforperson

Joakim Holmgaard

joakim@dfunk.dk

 

“Værdier som åbenhed, imødekommenhed og tolerance er essentielle for en organisation som DFUNK. Derfor skal vi både praktisere dem internt og promovere dem i verden uden for DFUNK”, fortæller Joakim. I bestyrelsen vil Joakim arbejde for, at DFUNK kommer på folks læber for det fantastiske eksempel på positivitet og mangfoldighed, som DFUNK er. 

Jawaher Mohammad

jawaher@dfunk.dk

Lærke Cathrine Thomsen

lærke_lb@dfunk.dk

Nadia Doumani

nadia@dfunk.dk

SALAH ZADA

salah@dfunk.dk

 

Salah vil bruge sit mandat til at kæmpe for sine og unges rettigheder, da han synes at det er på tide, at vi bevæger os politisk og forandrer de regler, der gør omstændighederne sværere for os. DFUNK er nemlig vigtig for at skabe bedre integration og mere mangfoldighed.

Fidan Yousef

fidan@dfunk.dk

Mursal Popalzai

mursal@dfunk.dk

Serdar Ahmed

serdar@dfunk.dk

X